Odwierty pod pompy ciepła krok po kroku
Krok 1 - projekt PRG
W przypadku decyzji inwestycyjnej o wykonaniu odwiertów pod gruntową pompę ciepła o głębokości większej niż 30 m należy wykonać Projekt robót geologicznych na potrzeby wykonania otworów wiertniczych w celu wykorzystania ciepła. Jest to dokumentem, w którym przedstawia się szczegółowe uwarunkowania techniczne i uwarunkowania formalne planowanych robót i prac geologicznych, niezbędnych do opracowania dokumentacji geologicznych. Zgodnie z ustawą „Prawo geologiczne i górnicze” i jego aktami wykonawczymi projekt robót geologicznych podlega wcześniejszej decyzji zatwierdzenia przez odpowiedni organ administracji.
Projekt PRG będzie zawierał dane geologiczne, liczbę i lokalizację odwiertów pod gruntową pompę ciepła.
Szczegóły dotyczące obowiązujących procedur formalnych oraz wymogów stawianych projektom robót geologicznych zawierają:
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981)
Krok 2 - wycena odwiertów pod pompy ciepła
Na podstawie proejktu PRG, gdy już wiemy ile dokładnie potrzebujesz odwiertów, przygotujemy szczegółową ofertę cenową, którą dostaniesz mailem w możliwie najszybszym czasie.
Przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Realizacji, jeżeli masz jakieś pytania to koniecznie do nas zadzwoń lub napisz. Jeżeli już jest wszystko jasne zaakceptuj ofertę. Będziemy mogli wtedy zaproponować Ci termin realizacji.
Koszt odwiertów pod gruntowe pompy ciepła uzależniony jest od kilku parametrów, które przedstawiamy poniżej.
Przy odwiercie odwiertach pod pompy ciepła wpływ na cenę mają:
- głębokość odwiertów
- sposób wiercenia
- rodzaj użytych kolektorów
- zagęszczenie termocementem
Przy instalcji poziomej wpływ na cenę mają:
- odległość odwiertów od inwestycji
- rodzaj rozdzielacza lub studzienki łączącej instalację
- rodzaj przepustu przez fundament
- rodzaj i ilośc glikolu
- utwardzenie terenu
- wymagana dokumenatcja powykonawcza
Krok 3 - odwierty pod pompy ciepła
Odwierty pod pompy ciepła to otwory, w których montowane są sondy gruntowe (elementy gruntowej pompy ciepła). Pompy ciepła, to urządzenie pompujące ciepło z jednego środowiska, np. z głębi ziemi do drugiego środowiska, np. grzejników w domach. Pompy ciepła, wykorzystujące źródło ciepła z ziemi, dla których wykonywane są odwierty pionowe, to pompy ciepła sprężarkowe, technologia znana i używana od wielu lat.
W ramach naszych usług oferujemy usługi wykonania odwiertów pionowych pod pompy ciepła o głębokości od 30 do 100 metrów, które zajmują mniej miejsca i charakteryzują się większą wydajnością cieplną niż sondy poziome.
Krok 4 - instalacja pozioma
Kolejnym etapem jest ułożenie instalacji poziomej, która łączy pionowe kolektory z gruntową pompą ciepła w Twoim domu. Taka instalacja zwykle jest układana w korytarzach ziemnych, które są o głębokości 120 cm aby uwzględnić strefę przemarzania.
W tym kroku należy zwrócić uwagę na rozpoznanie terenu pod kątem przeszkód terenowych i infrastrukturalnych oraz należy zapewnić dostęp do terenu dla ciężkiego sprzętu oraz zorganizować miejsce na odpady z odwiertów.
Krok 5 - próba ciśnieniowa
Po ułozeniu i zakończeniu całej instalacji napełniamy ją glikolem. Przy wyborze płynu niskokrzepnącego dla dolnego źródła ciepła zalecamy wybór gotowych wodnych roztworów glikoli propylenowego lub etylenowego o temperaturze krzepnięcia -150C. Niezależnie od rodzaju zastosowanego płynu do instalacji DŹC należy upewnić się, iż proponowana dla układu mieszanina ma wszystkie niezbędne dopuszczenia do pracy w instalacjach wymiany ciepła, jest zabarwiona, zawiera dodatki antypienne oraz została wzbogacona pakietem inhibitorów, które zabezpieczają układ przed korozją mikrobiologiczną, chemiczną oraz stabilizują pH w instalacji. Próba ciśnieniowa wykonywana na manometrach pokazuje szczelność całej instalacji
Krok 6 - podłączenie gruntowej pompy ciepła
Podłączenie pompy ciepła z instalacją górnego źródła ciepła (instalacja grzewcza i podgrzewania ciepłej wody) oraz instalacją dolnego źródła (wymiennik gruntowy). W trakcie tych prac konieczne jest odpowietrzenie obu instalacji, co może zająć wiele godzin.
Następnie pompę ciepła należy podłączyć do źródła zasilania. Po wykonaniu tych działań gruntowa pompa ciepła może zostać uruchomiona.
Montaż gruntowej pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla jej sprawnego i wydajnego działania. Najlepiej powierzyć go specjalistom, aby nie stracić gwarancji oraz nie ryzykować popełnienia błędu, który negatywnie wpłynąłby na wydajność i sprawność systemu grzewczego. Dobrze zamontowane pompy ciepła działają wydajnie i efektywnie.