Dziś o oszczędzaniu myślą i mówią niemal wszyscy. Inflacja, galopujące ceny usług i produktów czy nieustany wzrost stóp procentowych, nie sprzyjają możliwościom odkładania nawet niewielkich kwot. Jest jednak proste rozwiązanie, o którym warto pomyśleć jak najszybciej – budowa własnej studni głębinowej.

Czy to faktycznie się opłaca?

Każdy Polak, w ciągu tylko jednej doby, zużywa średnio aż 100 litrów wody*. To oznacza, że w przykładowym gospodarstwie domowym, składającym się z rodziców i dwójki dzieci, każdej doby wykorzystuje się ponad 400 litrów wody, co w miesiącu daje średnio 12 000 litrów!

Kalkulator studni

Jak i ile możesz zaoszczędzić?

Pan Studniarz opracował pierwszy na rynku kalkulator, który już w niecałą minutę wyliczy, ile można zaoszczędzić w perspektywie 5, 10 i 15 lat, decydując się na własne ujęcie wody ze studni głębinowej. Zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, domów z ogrodem, jak i właściciele działek mogą przekonać się, dlaczego inwestycja w studnie się opłaca i po jakim czasie się ona zwróci. Kalkulator Pana Studniarza poda obecny koszt wody we wskazanym rejonie, przybliży całkowity koszt budowy studni głębinowej i porówna koszty zużycia wody z własnej studni do tej pozyskiwanej z wodociągów.

Przykładowo, czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu z ogrodem w okolicach Trójmiasta, posiadająca ogródek o powierzchni 120 m2, odnotuje zwrot wszystkich kosztów inwestycji we własną studnię już po 4 latach i 4 miesiącach. Oznacza to, że po tym czasie będzie mogła cieszyć się wodą, za którą już... nie będzie płacić. Po kolejnych 5 latach zaoszczędzi ponad 15 tysięcy zł, a po 10 latach już niemal 31 tysięcy złotych.

Innym przykładem niech będzie działka w okolicach Warszawy o powierzchni 350 m2. Tutaj przy stałym zużyciu wody zwrot z inwestycji nastąpi równo po 4 latach, po tym czasie, woda będzie już bezpłatna.

Po wprowadzeniu odpowiednich danych do kalkulatora studni głębinowej, możemy zlecić przesłanie na nasz adres mailowy kalkulacji zawierającej wszystkie wymienione wyżej informacje.

Oczywistym jest, że im większa powierzchnia domu, im większy ogród i potrzeba nawadniania zieleni oraz im więcej osób zamieszkujących daną posiadłość, tym więcej wody jest zużywanej. To jednocześnie będzie oznaczać, że inwestując we własne źródło wody, szybciej nam się ona zwróci oraz więcej zaoszczędzimy w jeszcze krótszej perspektywie czasowej.

Należy pamiętać, że ceny zarówno wody, jak i odprowadzania ścieków z sieci wodociągowej nadal rosną i obecnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy te podwyżki się skończą. Pobór wody z własnego ujęcia jest darmowy co daje niezależność od rosnących kosztów i zapewnia święty spokój.

Gdzie wywiercić studnię?

Samo umiejscowienie studni głębinowej, na działce czy w ogrodzie, ma spore znaczenie. Oczywiście należy przede wszystkim przestrzegać aspektów prawnych tak jak chociażby oddalenie odwiertu o minimum 5 metrów od granicy działki, czy minimum 7,5 metra od osi rowu przydrożnego. Ponadto większa głębokość studni i utrzymanie odległości min. 15 m od szamba lub osadnika przydomowej oczyszczalni ścieków, wpłyną na jakość pobieranej wody. A im lepsza jakość wody, tym niższe koszty jej uzdatniania.

Specjaliści Pana Studniarza doradzą w jakim miejscu i jak głęboką studnię wykonać u Ciebie oraz przygotują wycenę, a Ty w każdej chwili możesz sam sprawdzić, jak bardzo się to opłaca w Twoim przypadku: Kalkulator studni głębinowej

*dane GUS