Największe zalety urządzeń korzystających z energii cieplnej zgromadzonej pod powierzchnią gruntu to bardzo niskie koszty eksploatacji, stabilność działania niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz oraz bardzo cicha i bezobsługowa praca

Z uwagi na to, że pompy gruntowe nie posiadają jednostki zewnętrznej z wentylatorem, nie generuje hałasu, który przeszkadza użytkownikom wielu powietrznych pomp ciepła i klimatyzatorów. Bardzo często właśnie z tego względu wiele osób zwraca się w stronę pomp grunt-woda i rezygnuje z zakupu pomp powietrznych

Ciepła woda użytkowa

Większość nowoczesnych modeli pomp ciepła grunt-woda posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej, dzięki któremu tanim kosztem mamy dostęp do dużych ilości podgrzanej wody dla naszego gospodarstwa domowego. Najlepsze modele pomp ciepła marki Thermia wyposażone są dodatkowo w bardzo innowacyjne technologie gorącego gazu (HGW) oraz termicznego uwarstwienia wody (TWS), które pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za energię elektryczną. Inną zaletą zastosowanych innowacji jest dużo większa ilość dostępnej c.w.u., przykładowo model Thermia Atlas z zasobnikiem o pojemności 184 litrów jest w stanie dostarczyć nam jednorazowo aż 545 litrów wody o temperaturze 40°C.

Chłodzenie domu latem

Kolejną przewagą pomp gruntowych nad urządzeniami typu powietrze-woda jest możliwość zastosowania chłodzenia pasywnego współpracującego z ogrzewaniem płaszczyznowym. Wyróżnia się ono bardzo niskim poborem energii elektrycznej, ponieważ odbywa się bez użycia sprężarki. W trybie chłodzenia pasywnego pracują tylko pompy obiegowe oraz system sterowania. Ma tutaj zastosowanie prosta zasada - latem temperatura gruntu jest dużo niższa od temperatury panującej w budynku. Wydajność tego typu chłodzenia uzależniona jest więc od temperatury dolnego źródła. Dużo łatwiejsze do kontrolowania i wydajniejsze jest chłodzenie aktywne polegające na odwróceniu kierunku przepływu czynnika roboczego, wymiennik ciepła staje się parownikiem, parownik natomiast zaczyna pełnić funkcję skraplacza. Możemy w tym przypadku zastosować klimakonwektory, które dodatkowo zadbają o jakość powietrza w domu. Pobór energii w przypadku chłodzenia aktywnego porównywalny jest z typowym klimatyzatorem, ponieważ odbywa się ono z użyciem sprężarki.

Wykorzystanie energii odnawialnej

Pompy ciepłą w Głogowie Gruntowe pompy ciepła są dużo bardziej efektywne od innych urządzeń grzewczych, ponieważ wykorzystują energię odnawialną znajdującą się pod powierzchnią gruntu. To dzięki tej energii mogą one z 1 kW pobranego prądu oddać do instalacji centralnego ogrzewania w budynku do 6 kW energii grzewczej. Jak widać, oznacza to nawet 6-krotną oszczędność dla naszego budżetu domowego w stosunku do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego np. mat grzewczych. Ciepło pod powierzchnią gruntu jest niewyczerpalne, ponieważ jego regeneracja przebiega na bieżąco. Najwyższą sprawność pompy ciepła grunt-woda osiągają przy zastosowaniu kolektorów pionowych, które umieszczane są w odwiertach sięgających nawet do 100 metrów głębokości. Spowodowane jest to tym, że temperatura panująca poniżej 20 metrów pod powierzchnią gruntu jest bardzo stabilna i wynosi średnio w ciągu roku około 10°C.

Czy pompa ciepła grzeje w czasie mrozów?

Wiele osób boi się, że gdy temperatura na zewnątrz bardzo spadnie, pompa ciepła wyłączy się i pozostaniemy bez ogrzewania. Tego typu obawy nie mają jednak logicznego uzasadnienia, ponieważ najlepsze pompy ciepła zaprojektowane zostały właśnie do pracy w czasie mrozów. W przypadku pomp gruntowych bardzo niskie temperatury nie stanowią żadnego problemu, ponieważ temperatura dolnego źródła zawsze jest bardzo stabilna, bez względu na to ile stopni ma aktualnie powietrze, które charakteryzuje się dużą zmiennością. Oczywiście największą efektywnością mogą pochwalić się urządzenia pracujące wraz z kolektorami pionowymi, ponieważ usytuowane są one na większych głębokościach, gdzie panują dużo wyższe temperatury niż w przypadku kolektorów poziomych umieszczonych niewiele poniżej strefy przemarzania gruntu.