Planując rozmieszczenie swojego domu na posesji wymaga to od nas dobrego planowania, dlatego warto też uwzględnić lokalizację innych obiektów budowlanych, takich jak studnia, szambo czy oczyszczalnia ścieków. Prawo wyraźnie określa sposób ich usytuowania oraz parametry, jakie powinny spełniać. Poniżej wskazania prawne do usytułowania obiektów na działce.

Studnia głębinowa lub inaczej zwana studnia wiercona:

  • 5 m – od granicy działki sąsiedniej*
  • 7,5 m – od osi rowu przydrożnego
  • 15 m – od budynków inwentarskich, szczelnych zbiorników na nieczystości
  • 30 m – od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej (przydomowej oczyszczalni)

*Dopuszczalne jest usytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki lub studni wspólnej na granicy dwóch działek sąsiednich, pod warunkiem spełnienia dla obydwu działek odległości, o których mowa poniżej ­ (§ 31 pkt 2-5)

Szczelny zbiornik na nieczystości (szambo) do 10m3 pojemności – odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiornika:

W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej

  • 2 m – od granicy działki sąsiedniej**
  • 5 m – od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi
  • 15 m – od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (od osi studni)

W pozostałej zabudowie np. usługowej

  • 7,50 m – od granicy działki sąsiedniej**
  • 15 m – od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz magazynów produktów spożywczych
  • 15 m – od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (od osi studni)

Szczelny zbiornik na nieczystości (szambo) o pojemności powyżej 10m3 do 50 m– odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiornika

  • 7,5 m – od granicy działki sąsiedniej**
  • 30 m – od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi
  • 10 m – od linii rozgraniczających drogi (ulice) lub ciągu pieszego
  • 15 m – od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (od osi studni)

**Kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działki, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej oraz pod warunkiem zachowania odległości o których mowa poniżej ­ (§ 31 i § 36)

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy przede wszystkim sprawdzić czy MPZP dla danej miejscowości nie wyklucza takiego rozwiązania. Wybierając rodzaj oczyszczalni (sposób odprowadzenia oczyszczonych ścieków) należy rozpoznać rodzaj gruntu jaki występuje na działce i jego zdolności filtracyjne.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Odległość od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi

  • Korpus zbiornika oczyszczalni (zbiorniki do gromadzenia nieczystości, samodzielny osadnik gnilny, zbiorniki bezodpływowe itp.) – 15 m
  • System rozsączający (odległość od najbliższego przewodu rozsączającego) – 30 m

Odległości projektowanej oczyszczalni ścieków od granicy działki, okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować jak dla szczelnych zbiorników na nieczystości, wymienionych wyżej 

Zgodnie z § 37 Rozporządzenia przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowych oczyszczalni ścieków, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien drzwi zewnętrznych w tym budynku.

UWAGA: Powyższe odległości odnoszą się do wszystkich studni dostarczających wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, zarówno na działce inwestora, jak i na działkach sąsiednich.

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dostępne pod poniższym linkiem.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf